 |
www.willapark.fora.pl Forum mieszkancow osiedla Allcon Willapark w Gdyni
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Yoasia
Dołączył: 16 Kwi 2019
Posty: 47
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 21:36, 05 Cze 2019 Temat postu: Charakterystyka energetyczna |
|
|
Dla wszystkich mieszkańców, którzy dopiero pojawili się na osiedlu zamieszczam informacyjnie treść reklamacji jaka została wysłana do Allconu ws. Charakterystyki energetycznej budynków :
„Dla 12 budynków osiedla Willa Park , w ramach Projektu Budowlanego, będącego załącznikiem do Pozwolenia na Budowę nr RAAIII.6740.263.2015.AK-1068/dz727/3 z dnia 11.12.2015r. wykonana została projektowana charakterystyka energetyczna. Wg tego dokumentu wytwarzanie ciepła dla inwestycji będzie się odbywało poprzez kotły gazowe kondensacyjne. Wskaźnik EP natomiast (roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną) został obliczony przy uwzględnieniu udziału lokalnego źródła energii – biomasy. Dla każdego z budynków obliczony wskaźnik EP był mniejszy od maksymalnej, dopuszczalnej przepisami wartości równej 105,00 [kWh/(m2*rok) (wg rozporządzenia “w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” z późn zmianami ). W charakterystyce nie sprecyzowano sposobu funkcjonowania ww. instalacji zasilanej biomasą, nie jest ona również wymieniona w podpunkcie wskazującym sposób wytwarzania ciepła.
Jednocześnie w ramach tej samej dokumentacji wykonany został projekt instalacji centralnego ogrzewania, jako zamkniętego systemu wodnego, dwururowego, pompowego, opartego na lokalnej kotłowni gazowej z grzejnikami wodnymi. W założeniach do projektu instalacji c.o. nie uwzględniono drugiego źródła ciepła - instalacji zasilanej biomasą, wspomnianej w charakterystyce energetycznej, jak również nie wzięto jej pod uwagę do wyznaczenia mocy kotłowni.
Załączona natomiast do projektu budowlanego “Analiza możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło” wskazuje biomasę, jako “nośnik niedostępny”.
W 2016 roku Allcon wystąpił do OPEC z wnioskiem o aktualizację / zmianę wcześniej wydanych warunków technicznych wybudowania kotłowni. Podana we wniosku przewidywana moc cieplna na potrzeby kotłowni nie uwzględniała drugiego źródła ciepła z instalacji zasilanej biomasą.
W 2017 roku dla inwestycji wykonany został projekt zamienny, który miał na celu głównie wprowadzenie zmian w sposobie funkcjonowania kotłowni i instalacji c. o., zgodnie z nowo wydanymi warunkami. Do projektu zamiennego nie wykonano ponownego opracowania charakterystyki energetycznej, pomimo wprowadzenia zmian wpływających na jej wynik (zmiana zapotrzebowania na moc cieplną do podgrzania wody). W projekcie zamiennym nie uwzględniono również do obliczeń mocy kotłowni instalacji zasilanej biomasą.
Po oddaniu osiedla do użytkowania wykonane zostały Świadectwa Energetyczne budynków i poszczególnych mieszkań. Wg Świadectw udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową w wybudowanych budynkach wynosi 25%. Jako rodzaj nośnika energii wymieniona została biomasa, a wskaźnik EP dla każdego budynku jest mniejszy od 105,00 [kWh/(m2*rok). System ogrzewczy, jako źródło ciepła wskazuje kotły gazowe kondensacyjne. Świadectwo nie wskazuje, jaka instalacja w budynkach używa biomasy, jako nośnika energii.
Wnioski:
W związku z wymaganiami przepisów polskich i unijnych odnośnie ograniczenia stopnia zużycia nieodnawialnych źródeł energii, każdy Inwestor przy realizacji obiektów zobowiązany jest spełnić określone wymagania maksymalnej wartości wskaźnika EP [kWh/(m2·rok)] oznaczającego roczne zapotrzebowanie inwestycji na nieodnawialną energię pierwotną odniesione do jednostki powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza (§ 328. Rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich zagospodarowanie). Żeby to osiągnąć po pierwsze należy zapewnić prawidłowe parametry budynków pozwalające na ograniczanie strat ciepła (np. wysokiej jakości materiały izolacyjne), a po drugie, w przypadku braku przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, należy częściowo korzystać z odnawialnych źródeł energii, np. energii słonecznej.
W przypadku projektu budynków osiedla Willa Park w charakterystyce energetycznej dla spełnienia warunków wpisano – jako źródło odnawialne na potrzeby ogrzewania – biomasę. Jednak, zarówno w projekcie centralnego ogrzewania, jaki i w obliczeniach zapotrzebowania mocy kotłowni instalacja wykorzystująca biomasę nie została wzięta pod uwagę. Co więcej, w analizie możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło biomasa oznaczona jest jako „niedostępna”.
Na pytanie skierowane do Inwestora, w jaki sposób w inwestycji używana jest biomasa uzyskano następującą odpowiedź:
„Do obliczeń charakterystyki energetycznej budynków Projektant wziął pod uwagę wszystkie potencjalne źródła ciepła, w tym 24 kominki opalane biomasą, które znajdują się w mieszkaniach o dużych powierzchniach.”
Należy przez to rozumieć, że projekt osiedla spełni wymagania przepisów prawa budowlanego dopiero w momencie, gdy jego użytkownicy zamontują dodatkową instalację wykorzystującą jedno z “wszystkich potencjalnych” źródeł energii odnawialnej.
O ile charakterystyka energetyczna powinna opisywać stan projektowany (nie „potencjalny”), to wydane przez Dewelopera Świadectwa Energetyczne są informacją o stanie faktycznym, po realizacji inwestycji. Przy przekazywaniu poszczególnych lokali nabywcom – żaden z nich nie posiadał ani instalacji kominkowej, ani innej wykorzystującej odnawialne źródła energii.
W związku z powyższym można przyjąć, że przekazane lokale mieszkalne nie spełniały warunków umów pomiędzy kupującymi, a Allcon sp. z.o.o. Co więcej, nawet pojedynczo zainstalowane kominki na biomasę w niektórych mieszkaniach nie spełnią warunku dostarczenia ciepła w 25 % w ciągu roku, gdyż Deweloper nie wybudował odpowiedniej instalacji dystrybuującej z nich ciepło po pomieszczeniach. Co więcej - właściciele większych mieszkań zostaliby w teorii obciążeni obowiązkiem używania kominków jako stałego źródła ciepła, podczas, gdy w momencie sprzedaży były one proponowane, jako opcjonalny dodatek stanowiący bardziej wyposażenie wnętrza.
Ponadto do projektu zamiennego w 2017 roku nie została wykonana zamienna charakterystyka energetyczna, do czego zobligowany jest Projektant w każdym przypadku, jeśli w projekcie następują zmiany mające na nią wpływ (zmiana parametrów kotłowni i całkowitego zapotrzebowania na moc cieplną). W projekcie zamiennym znajduje się wprowadzająca organ administracji informacja, że charakterystyka energetyczna pozostaje "bez zmian" analogicznie określono zapotrzebowanie na moc cieplną - "bez zmian" (zmieniły się choćby ze względu na zamianę grzejników łazienkowych na elektryczne) . Na dodatek, zgodnie z wymaganiami organów administracyjnych należałoby zakładać, że zmieniane elementy projektu budowlanego powinny, w zakresie zmian, spełniać aktualne na dzień zmian przepisy, czyli maksymalny wskaźnik Ep należałoby przyjąć na poziomie 85 [ kWh/(m2 ·rok ] (§ 329. Rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich zagospodarowanie - wartość o 1 stycznia 2017 r.).
Konsekwencją tego jest fakt, że do pozwolenia na użytkowanie przedłożone zostało błędnie wykonane świadectwo energetyczne, co skutkować może nieprawidłowym funkcjonowaniem obiektów w obiegu prawnym.
Odrębną kwestią jest faktyczna utrata wartości nieruchomości zarówno pod względem niezgodności budynków z przepisami prawa budowlanego oraz niskiej energooszczędności, jak i realne straty spowodowane wyższymi kosztami ogrzewania w związku z brakiem wspomagających instalacji c.o. np. pomp ciepła bądź rekuperacji, które to rozwiązania musiałby uwzględnić Deweloper przy rzeczywistej intencji spełnienia wymagań przepisów prawa.
Podsumowując - z zebranych informacji jasno wynika, że intencją dewelopera było łatwe i bezkosztowe uniknięcie konieczności spełnienia obowiązujących przepisów, co w rezultacie nie tylko zrzuciło koszt wykonania instalacji na właścicieli mieszkań ale, de facto, pozbawiło ich możliwości użytkowania instalacji centralnego ogrzewania w sposób oszczędny i ekologiczny - temat akurat dość medialnie "gorący". Nowa inwestycja zaś ma wadę polegającą na niezgodności z aktualnymi przepisami prawa budowlanego i - przez to - niezgodności z umowami pomiędzy nabywcami a Deweloperem.”
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
|
 |
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Gosia_142
Dołączył: 17 Kwi 2019
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 4 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Gdynia
|
Wysłany: Czw 0:18, 06 Cze 2019 Temat postu: |
|
|
Witaj Joasia
Dziękujemy za przedstawienie tematu!
Poproszę - do ponownego poruszenia/uaktualnienia dla mieszkańców na spotkaniu!
Dodam tylko, (sprawdziłaś to na przykładzie mojego lokalu)
w mieszkaniach bez "kominków" też jest wpisana biomasa!!!
Czyli jak już kiedyś stwierdziliśmy ..... ogrzewanie z kominków (których oryginalnie nie ma, bo jest tylko miejsce na nie)
- nie tylko ma ogrzewać właściciela lokalu, ale i sąsiadów  
Może jednak jest tu "Alternatywy 4" i mamy tajne rury z instalacji
od sąsiadów z kominkami!
pozdrawiam Gosia
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|