Forum www.willapark.fora.pl Strona Główna www.willapark.fora.pl
Forum mieszkancow osiedla Allcon Willapark w Gdyni
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Skutki złej wentylacji - wilgoć w domu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.willapark.fora.pl Strona Główna -> Pogadanki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GroAn




Dołączył: 15 Paź 2019
Posty: 138
Przeczytał: 8 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 10:16, 16 Lis 2022    Temat postu: Skutki złej wentylacji - wilgoć w domu

Wilgoć jest główną przyczyną szkód budowlanych, odgrywa ogromna rolę w tworzeniu klimatu mieszkań, zachowaniu trwałości remontów oraz redukcji kosztów ogrzewania. Właśnie dla tego warto zadbać o prawidłowy system wentylacji na który składa się nawiew i wywiew.

Gdy na zewnątrz zaczyna robić się chłodniej problem wilgoci w szczelnych mieszkaniach powraca. Nie pomaga wycinanie uszczelek, rozszczelnienie okien, częstsze wietrzenie, kupowanie pochłaniaczy wilgoci. Poranny rytuał wycierania parapetów i szyb w oknach staje się normą.

By uniknąć powyższych problemów należy zastanowić się co jest przyczyną występujących zjawisk i podjąć odpowiednie kroki naprawcze. Działania polegające na prawidłowym montażu nawiewników okiennych usprawniają funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej i likwidują przyczynę powstawania wilgoci kondensacyjnej, pleśni, pary na oknach itd.

W szczelnych i nieprawidłowo wentylowanych pomieszczeniach mogą gromadzić się wilgoć i toksyczne związki organiczne i nieorganiczne mające bezpośredni wpływ na zdrowie użytkowników i degradację konstrukcji budynków oraz elementów wyposażenia mieszkań.

Termomodernizacja, szczelne okna i drzwi a wentylacja grawitacyjna. Wilgoć kondensacyjna.
W budownictwie nowych lub termomodernizacji istniejących budynków dąży się do zmniejszenia strat ciepła poprzez przegrody mieszkania. Ociepla się ściany zewnętrzne oraz wymienia okna i drzwi na szczelne. Stosowane okna i drzwi mają niski współczynnik przenikania ciepła, oraz mały współczynnik infiltracji powietrza przez szczeliny. Pozornie zaczynamy oszczędzać minimalizując straty ciepła ale drastycznie pogarszamy jakość powietrza w mieszkaniu i zaczyna się proces nawilgacania np.: kondensacja pary wodnej na oknie.

Ocenia się, że grzyby pleśniowe występują w co czwartym polskim domu, bez względu na jego wiek. Zagrzybione są zwykle pomieszczenia mokre: łazienki, toalety, kuchnie, także piwnice czy werandy (choć te przeważnie z innych powodów). Nadmiar wilgoci może pochodzić z zewnątrz (woda leje się przez nieszczelny dach), ale równie dobrze jej źródło da się znaleźć wewnątrz domu. No bo ile pary wytwarzamy w czasie kąpieli? Mnóstwo. Normalnie powinna wyciągnąć ją wentylacja, lecz gdy ta jest niesprawna (kratkę wentylacyjną zaklejono, żeby nie ciągnęło), cała wilgoć zostaje w łazience.

A właśnie takie warunki - utrzymującą się dłużej (przez kilka dni) i przekraczającą 70% wilgotność oraz temperaturę 20-30°C, lubią grzyby. Te organizmy mają niskie wymagania pokarmowe i duże zdolności przystosowawcze. Są w stanie rozwijać się prawie na każdym podłożu: drewnie, tkaninach, tynkach, tapetach, płytach pilśniowych i gipsowych...

Gdy wilgotność jest za wysoka i brakuje wentylacji, na ścianach pojawiają się czarne, brunatne albo zielone wykwity pleśni, a w mieszkaniu nieprzyjemny, zatęchły zapach, którego nie da się wywietrzyć. Choć tego nie widać, w powietrzu robi się gęsto od zarodników pleśni, które wywołują poważne schorzenia układu oddechowego, alergie, bóle mięśni i stawów, zmęczenie, nieżyty nosa, problemy z oddychaniem i wiele innych dolegliwości, aż po nowotwory żołądka, przełyku czy krwi.
Zbyt słaba wentylacja.

W mieszkaniach zaczynają występować zjawiska takie jak:

• grzyb i pleśń na ścianach, nadprożach, ościeżach i uszczelkach okiennych, pod parapetem, w narożach pokoi, za meblami, nad oknami przy suficie.

• zaparowane okna

• skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotach oraz parapetach , nadmierne zawilgocenie to nie zawsze efekt przecieków czy nieszczelności. Wystarczy sobie uświadomić, jak zaparowana jest łazienka w czasie kąpieli i ile pary bucha znad garnków przy gotowaniu. Wilgoć do pomieszczenia oddaje również rozwieszone w nim pranie i człowiek, który przecież się poci. 4-osobowa rodzina - oddychając, gotując, piorąc - wytwarza jej w ciągu doby od 10 do 15 l.

• nawiew powietrza przez kratki wywiewne w kuchni lub łazience (ciąg wsteczny) –

• pęcznienie drewnianych mebli i podłóg

• kondensację zanieczyszczeń toksycznych emitowanych przez meble i materiały wykończeniowe,

• niedobór powietrza potrzebnego do spalania paliwa w piecach gazowych, kominkach itp.

• zwiększenie stężenia pyłków, alergenów, roztoczy.

Wilgoć w domu - przyczyny, zapobieganie i likwidacja
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.willapark.fora.pl Strona Główna -> Pogadanki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin