GroAn
Dołączył: 15 Paź 2019
Posty: 138
Przeczytał: 8 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 8:09, 04 Paź 2023 Temat postu: Przygotować trawnik do zimy. |
|
|
Ostatnie jesienne koszenie trawnika należy do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w tym okresie. Zbyt mocno przycięta trawa będzie bardziej narażona na przemarznięcie korzeni, natomiast przy zbyt wysokim przycięciu darni nie trudno o rozwój patogenów grzybowych. Ponadto niewłaściwie przycięta trawa słabiej odrasta na wiosnę. Ostatnie koszenie zaleca się wykonywać na wysokość około 4cm.
Termin wykonania zabiegu jest przede wszystkim uzależniony od warunków pogodowych. Ostatnie koszenie trawnika przed zimą najczęściej wykonuje się w drugiej połowie października, jednak przy ciepłej jesieni zabieg ten może przesunąć się na pierwszą połowę listopada. W przypadku jeśli trawa przed zimą została ścięta we właściwym terminie, a ciepła jesienna pogoda sprawiła, że darń nadal rośnie i jest zazieleniona to koszenie należy powtórzyć gdy tylko obniży się temperatura. Prawidłowo wykonany zabieg zapewni zdrowy i elegancki trawnik już od wiosny. Ponadto zmniejsza się ryzyko przemarzania traw oraz wystąpienia pleśni śniegowej tuż po roztopieniu białego puchu.
Kolejnym zabiegiem, który korzystnie wpływa na przezimowanie trawnika jest jesienna aeracja. Jest to zabieg pielęgnacyjny polegający na nakłuwaniu darni na głębokość około 8-10cm. Nakłucia wykonuje się co około 10-15cm, a na glebach ciężkich i nieprzepuszczalnych nawet gęściej. Dzięki zabiegowi poprawiona zostaje wymiana gazowa, gdyż do gleby dociera więcej tlenu. Podczas aeracji usunięty zostaje także mech i tzw. filc, który pozostawiony na zimę sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej oraz innych chorób grzybowych trawy. Do wykonania zabiegu wykorzystuje się aerator, który za pomocą specjalnych szpikulców nakłuwa darń. Na niewielkich powierzchniach aerację można wykonać z wykorzystaniem wideł, które gęsto wbija się w darń. Ciekawym rozwiązaniem są także nakładki z kolcami na buty, w których spaceruje się po trawniku. Zabieg zaleca się przeprowadzać na trawnikach nie młodszych niż 3 lata. Zwykle wykonuje się go w październiku, ale nieco wcześniej niż ostatnie koszenie i grabienie liści.
Zabieg aeracji przy użyciu narzędzi takich jak aerator, widły czy specjalne nakładki z kolcami na buty można zastąpić produktem Aerator do trawnika w płynie. Dzięki stworzeniu odpowiedniej kompozycji mikroorganizmów zawartej w preparacie, w glebie wzrasta ilość kwasów humusowych, pochodzących z rozkładu resztek ściętej trawy. Gleba bogata w kwasy humusowe potrafi zgromadzić więcej substancji odżywczych, a zawartość próchnicy wpływa również na zwiększenie zdolności gleby do magazynowania wody. Aerator do trawnika w płynie napowietrza i regeneruje trawnik . Ponadto na wiosnę szybciej przywraca mu zdrowy wygląd. Może być alternatywą lub wsparciem dla mechanicznej aeracji trawnika. Dzięki działalności pożytecznych mikroorganizmów poprawiających strukturę podłoża, gleba staje się natleniona, mniej zbita, a do korzeni szybciej dociera woda i składniki nawozowe. Redukuje w środowisku glebowym chorobotwórcze bakterie, wirusy i grzyby. Dodatkowo preparat użyźnia glebę. Nowatorski system rozpylania pozwala w łatwy sposób rozprowadzić produkt na trawnik. Wystarczy podłączyć wąż z bieżącą wodą do opakowania zaopatrzonego w dozownik z szybkozłączką i spryskać trawnik.
Zadaniem jesiennego dokarmiania traw jest wzmocnienie systemu korzeniowego przed zimą oraz wymuszenie transportu substancji odżywczych z liści do węzła krzewienia. Jest to miejsce, z którego wiosną wyrastają młode pędy i korzenie. Do nawożenia jesiennego stosuje się nawozy bogate w fosfor i potas, ale nie zawierające azotu, gdyż składnik ten pobudza rośliny do wzrostu i opóźnia przejście w zimowy spoczynek. Zawarty w nawozie jesiennym fosfor stymuluje wzrost systemu korzeniowego oraz wpływa na procesy życiowe wewnątrz rośliny, dzięki którym lepiej się ona przystosowuje do zimy. Z kolei potas korzystnie wpływa na zwiększenie odporności na warunki stresowe, zwłaszcza niską temperaturę.
Jesienne dokarmianie nawozami organicznymi, a zwłaszcza obornikiem, jest szczególnie przydatne na trawnikach ścinanych kosiarkami z pojemnikami na skoszoną trawę. Dzięki zabiegowi zrekompensowany zostaje brak szerokiej gamy składników pokarmowych, których nie posiadają nawozy mineralne. W tym celu warto sięgnąć po Obornik granulowany Target. Jest to skoncentrowany i przefermentowany nawóz ogrodniczy pochodzenia zwierzęcego w formie suchych granul o spowolnionym działaniu. Łączy wszystkie zalety tradycyjnego obornika oraz wygodę i bezpieczeństwo nowoczesnego nawożenia. Obornik jest szczególnie polecany w celu odbudowy flory czy fauny mikrobiologicznej na glebach jałowych i mało urodzajnych. Nawożenie jesienne obornikiem przeprowadza się około połowy listopada, najlepiej co 3 lata. Przez okres zimy i przedwiośnie równomiernie rozrzucone granule na całej powierzchni trawnika uwolnią składniki, które przenikną do gleby i zasilą darń na cały sezon wegetacyjny (w tym okresie można zrezygnować ze stosowania innych nawozów).
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|